Park linowy – do czego służy, dla kogo, czy jest bezpieczny?

Parki linowe pojawiły się w naszym kraju stosunkowo niedawno. Niemniej jednak od razu bardzo szybko zyskały sobie wielką sympatię. Okazuje się, że może być to idealne miejsce do spędzenia czasu z całą rodziną i oddaniu się pewnego rodzaju aktywności fizycznej. Pierwsze parki linowe w naszym kraju powstały już w 2005 roku, jednak były to tylko cztery, podstawowo wyposażone obiekty. Obecnie przybierają one formę o wiele bardziej rozbudowaną i stanowią podstawowe miejsce rozrywki. Jednak do czego służą parki linowe, dla kogo one są i czy są one bezpieczne?

Do czego służy park linowy?

Park linowy to zaawansowany konstrukcyjnie obiekt, który pozwala połączyć rozrywkę z dużą dozą aktywności fizycznej. Zwykle dzielą się one na dwie grupy, do których można zaliczyć:

  • parki linowe powstałe na naturalnie rosnących drzewach
  • parki linowe zbudowane na palach lub na słupach

Okazuje się, że miejsca te służą do szczególnego rodzaju rozrywki jaką jest wspinaczka. Swoje umiejętności w pokonywaniu przeszkód mogą sprawdzać tam zarówno młodsi jak i nieco starsi. Dzięki różnorodności konstrukcyjnej parków liniowych, można dostosować stopień trudności przeszkód do swojej aktualnej kondycji i umiejętności. Miejsce to przeznaczone jest do aktywnej zabawy, a także do tego, by zainteresować się sportem jakim jest wspinaczka.

Źródło – kanał: robaq1, youtube

Dla kogo jest park linowy?

Parki linowe są praktycznie przeznaczone dla wszystkich. Świetnie będzie bawił się w nich każdy, kto uwielbia wspinaczkę wysokogórską, a także lubi czuć przypływ adrenaliny.  Miejsca te bowiem zostały stworzone z myślą o osobach, które kochają ekstremalne przeżycia i nie boją się ryzykownej formy rozrywki. Niemniej jednak parki linowe zwykle mają wydzielone odpowiednie sektory, by każdy, bez względu na stopień zaawansowania we wspinaczce górskiej, mógł z nich skorzystać. Wobec tego z pewnością jest to również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, które szukają oryginalnego i aktywnego sposobu na spędzenie wolnego czasu z pociechami. Dzieci z pewnością szybko pokochają rozrywkę w parku linowym. Mogą bowiem samodzielnie uczyć się pokonywania przeszkód i trenować od małego swoją kondycję fizyczną. Z drugiej zaś strony również rodzice mogą sprawdzić się w tego typie aktywności fizycznej. Park linowy będzie również idealnym miejscem dla wszystkich alpinistów, którzy z pewnością podejmą się wyzwania pokonania całego toru przeszkód, co zapewni im dodatkowy dreszczyk emocji.

Czy parki linowe są bezpieczne?

Nie da się ukryć, że bez względu na to, kto odwiedza park linowy, liczy na to, że będzie mieć zagwarantowaną ekstremalną rozrywkę, przy zachowaniu najważniejszych standardów bezpieczeństwa. Parki linowe są pod stałą kontrolą osób zarządzających, to one czuwają nad zapewnieniem każdemu gościowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Czuwają oni również nad kondycją poszczególnych lin i bloczków, by każdy amator mocnych wrażeń, mógł po prostu czuć się bezpiecznie i komfortowo. Co więcej w parku linowym dostępni są również instruktorzy, którzy dbają o to, by goście zostali wyposażeni w niezbędne kaski oraz liny zabezpieczające, a także karabinki. Instruktorzy również dokładnie pokazują jak przemieszczać się po kolejnych przeszkodach w parku linowym oraz uczą, jak w poprawny sposób chwytać kolejne liny. W związku z tym bez względu na to, kto odwiedza park linowy może cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a także pełnym instruktażem odnośnie tego, jak korzystać z poszczególnych elementów. Oczywiście, goście muszą się do wszelkich instrukcji zastosować.