Park linowy- podniebna atrakcja z dreszczykiem emocji

Parki linowe to atrakcje, które w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno szybko jednak zyskały na popularności zdobywając grono zagorzałych fanów. Znaczny procent klienteli stanowią dzieci w różnym wieku, park linowy to jednak tak naprawdę rozrywka dla wszystkich członków rodziny, bez względu na wiek. 

Rozrywka sportowo – rekreacyjna

Park linowy to tak naprawdę specyficzna instalacja sportowo- rekreacyjna, w której zadaniem każdego z uczestników jest pokonanie stworzonego toru przeszkód. Parki linowe mogą powstawać na specjalnie do tego celu ustawionych słupach lub kolumnach, mogą także wykorzystywać naturalnie rosnące drzewa. Bez względu jednak na rodzaj konstrukcji zasada działania jest taka sama- będąc przypiętym do specjalnej liny asekuracyjnej poruszamy się na wysokości między platformami, na których można odpocząć i przygotować się na dalszą trasę. Jest to więc świetna atrakcja dla wszystkich, którzy lubią wspinaczkę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Dodatkowym plusem jest fakt, że aby korzystać z atrakcji niepotrzebne jest jakiekolwiek doświadczenie czy obycie ze sprzętem wysokościowym lub alpinistycznym. Zabawa jest w pełni bezpieczna, nad czym czuwają zawsze przeszkoleni instruktorzy. Dzięki dodatkowemu dreszczykowi emocji, który towarzyszy chęci ukończenia danej trasy parki linowe to atrakcje naprawdę wyjątkowe. Jedynym ograniczeniem z jakim można napotkać się podczas chęci skorzystania z parku jest zbyt niski wzrost lub wyjątkowo zły stan zdrowia, który może ulec pogorszeniu w przypadku wysiłku fizycznego. Dla wszystkich innych chętnych parki linowe stoją otworem.

bezpieczeństwo w parku linowym

Zróżnicowanie parków linowych 

Ponieważ parki linowe to atrakcje przeznaczone dla uczestników w różnym przedziale wiekowym, różne są także trasy rozpięte między drzewami. Różnią się one nie tylko stopniem trudności, ale także wysokością nad ziemią, na której są zlokalizowane. Ta zaczyna się już od jednego metra (dla najmłodszych uczestników), a kończy na wysokości metrów dziesięciu, a czasem nawet wyżej. Pomiędzy poszczególnymi platformami na trasie umieszczone są dodatkowe trudności, i to one zazwyczaj budzą największą liczbę emocji, nie tylko wśród uczestników, ale także projektantów, którzy cały czas prześcigają się w pomysłach. Spotkać się tutaj możemy z różnego rodzaju huśtawkami, tunelami, belkami, wiszącymi linami a nawet tak szalonymi rozwiązaniami jak zjazdy na nartach, sankach czy tez jazda gokartem. Czasami spotkać możemy się także z rozwiązaniem, które gwarantuje nieco większy zastrzyk emocji, a mianowicie skokiem wahadłowym. W przypadku parku linowego wahadło to nic innego jak huśtawka zamontowana między dwoma wysokimi słupami lub drzewami. Śmiałek wynoszony jest przez specjalną wyciągarkę na odpowiednią wysokość, po osiągnięciu której zaczep wyciągarki zostaje wypięty i rozpoczyna się lot po trajektorii wahadła. Wydawać się więc może, że pomysłowość twórców nie ma granic. Do najbardziej lubianych i popularnych odcinków parku linowego wciąż należy jednak atrakcja dość prowizoryczna, a mianowicie tzw. „tyrolka, czyli przejazd po linie na specjalnym karabinku z rolkami. Bez względu jednak na pokonane po drodze trudności satysfakcja z przejścia całej trasy zawsze jest ogromna i zawsze budzi motywację do pokonywania kolejnych.

uprząż

Dodatkowe atrakcje w parku linowym

W parku linowym często znajdują się także dodatkowe atrakcje, nie związane bezpośrednio z przechodzeniem podniebnych torów przeszkód, a mianowicie trampoliny, ścianki wspinaczkowe czy tradycyjne place zabaw, co otwiera możliwość korzystania z takiego miejsca całej rodzinie, także tej z maluchami.